Продужени боравак |
![]() |
![]() |
![]() |
Продужени боравак представља проширену васпитно-образовну дјелатност школе, гдје један дио ученика, прије или послије редовне наставе, борави у школи и под руководством учитеља и стручних сарадника систематски и плански припрема за наставу и организовано проводи своје слободно вријеме. Продуженим дневним радом школа јача своју васпитну и образовну улогу, али се пред њу стављају и нови захтјеви: пажљиво планирање, програмирање, вођење и управљање, увођење нових занимљивих садржаја и начина рада, учвршћује се нова улога учитеља и стручних сарадника, води брига о редовној и правилној исхрани ученика, функционално опрема школски простор, уређује двориште и слично.
Циљеви програма рада - хармоничан цјелокупни развој дјетета; - откривање и максималан развој индивидуалних потенцијала дјетета кроз различите организоване и слободне активности; - омогућити пун развој дјетета као социјалног бића – кроз свеприсутну социјалну интеракцију са одраслима и вршњацима; - оспособљавање за самостално учење; - припремити дијете за будуће образовање и цјеложивотно учење.
Садржаји програма рада у продуженом боравку треба да обухвате све аспекте развоја цјелокупне личности дјетета, од образовних (писање домаћи задатака, понављање, увјежбавање, примјена наученог, учење учења) до васпитних, који до изражаја највише долазе у доброј организацији слободних активности (различите ликовне, музичке и драмске радионице, ритмика и плес, читање, спортске активности и такмичења). С обзиром да ће продужени боравак бити организован за ученике првог и другог разреда, програм рада у продуженом боравку треба да је у потпуној корелацији са Наставним планом и програмом за те разреде, а од креативности, иновативности наставника зависи како ће те садражаје реализовати у циљу развоја здраве, самосталне, слободне и способне личности дјетета.
Веома битна ставка код организације продуженог боравка у школи је и правилна, здрава исхрана дјеце. Исхрану дјеце у продуженом боравку школа ће у сарадњи са родитељима и према њиховом избору обезбједити из кухиње која ће бити у могућности да испоштује све нормативе и принципе здраве исхране. Родитељи свакодневно имају увид у јеловник.
У нашој школи одјељење продуженог боравка успјешно ради већ четврту годину за редом. Услуге продуженог боравка користи око 35 ученика првог, другог и трећег разреда. Потребе за организовањем рада боравка су много веће, али нам просторне могућности то не дозвољавају.
Планирано вријеме рада продуженог боравка је од 6.30 до 16.30 у слиједећој организацији дневних активности:
06.30 – 8.00 пријем ученика 08.00 – 11.00 настава 11.00 – 11.30 ужина 11.30 – 12.30 енглески језик / музичко – ритмичке и спортске активности 12.30 – 14.15 самостални рад ученика и израда домаћих задатака 14.15 – 14.45 ручак 14.45 – 16.00 одмор и слободне активности 16.00 – 16.30 поспремање боравка и одлазак дјеце кући
Успјешној организацији рада у продуженом боравку свакако дорпиносе и родитељи дјеце својим приједлозима и сугестијама. На помоћи за опремање просторија боравка можемо захвалити општини Приједор која нам је финансијски помогла у овом пројекту.
Рад продуженог боравка финансира се на следећи: - финансирање кадра – Министарство просвјете и културе - опремање простора – Општина - исхрана дјеце и додатне активности (нпр. енглески језик) – од стране родитеља (уз напомену да ни исхрана ни додатне активности нису обавезне) |